Top

Our 1862 ancestors paid 13 times more for their food


Updated on 09 January 2012 | 0 Comments

The Grocer has calculated how much our Victorian forebears would pay for a weekly shop in real terms today.

To mark its 150th anniversary, The Grocer magazine has calculated that Victorian shoppers would pay 13 times more for their weekly shop than we do today.

Applying inflation, a basket of 33 food, drink and household items would set our 19th century forebears back £1,254.17 in real terms today. By contrast, The Grocer calculates that we spend an average of £93.95 today.

And while food would have accounted for a third of a Victorian family’s outgoings, The Grocer estimates it now accounts for an average of just 7% of our weekly spending, or 12% if we eat out.

A ten-fold increase in wages is one major reason for this. The other, obvious one is technological changes, which have made it easy and cheap to move food around the world.

A Victorian pineapple would cost the equivalent of £149 in real terms today, but actually costs us an average of £1.72. Similarly, a kilo of grapes is 7,419% cheaper and a melon 5,971%.

Obviously these three foodstuffs would have never been seen by most people living in Britain in 1862, let alone eaten by them.

What is more interesting is how items such as tea were still such a luxury, costing the equivalent of 2,713% more than it would today. Similarly, butter cost 1,138% and bread 451%, although most people in 1862 made their own.

Here is the complete list of items The Grocer surveyed:

Product

Today's price

1862 price today

% change

Pineapple

£1.72

£149

8,553

Grapes (1kg)

£3.49

£262.11

7,419

Melon

£1.96

£119

5,971

Loose tea

(250g)

£1.75

£49.17

2,713

Macaroni

(500g)

£0.87

£19.16

2,098

Lard

(250g)

£0.45

£8.20

1,707

London dry gin

(700ml)

£9.52

£144.44

1,417

Cucumber

£0.80

£11.16

1,295

Demerara sugar

(500g)

£1.18

£16.41

1,293

Butter

(250g)

£1.33

£16.41

1,138

Rice

(1kg)

£1.86

£21.85

1,076

Raisins

(500g)

£1.54

£16.41

963

Sherry

(1lt)

v10.55

£104.75

893

Eggs

(dozen)

£2.57

£22.30

768

Cadbury’s hot choc

(250g)

£1.99

£16.41

725

Chicken

£4.57

£37.20

715

Soap

(two bars)

£1.27

£9.93

682

Toothbrush

£2.62

£19.80

656

Honey

(340g)

£2.62

£18.57

610

Garibaldi biscuits

(250g)

£0.86

£5.46

532

Lettuce

£1.00

£6.20

520

Root ginger

(1kg)

£2.19

£13.08

499

Bread

(800g)

£1.19

£6.57

451

Whisky

(700ml)

15.88

82.57

420

Peas

(900g)

£1.70

£8.73

414

Onions

(1kg)

£0.82

£3.91

379

Cheddar

(350g)

£3.94

£17.19

337

Milk

(2.272lt)

£1.19

£4.96

315

Flour

(500g)

£0.44

£1.76

308

Rolling tobacco

(12.5g)

£3.82

£15.57

308

Gouda slices

(250g)

£1.72

£6.15

256

Guinness

(1760ml)

£5.32

£17.31

226

Ham slices

(125g)

£1.23

£2.39

94

More blasts from the past
The best food book you've probably never heard of

How the future of food looked in 1900

Cooking from hard times past

10 recipes that changed the world

Comments


Do you want to comment on this article? You need to be signed in for this feature

Most Popular

Copyright © lovefood.com All rights reserved.